دسته ها :
آشنایی با یک روش مطالعه ی جالب

آشنایی با یک روش مطالعه ی جالب

بارها شنيده يا ديده‌ايد که برخي از دانش‌آموزان با وجود اينكه تمام تلاش خود را براي خواندن مطالب و درس‌ها به كار مي‌برند اما در امتحانات نتيجه‌ی متناسب با تلاششان دريافت نمي‌كنند. بي‌شك ريشه‌ی اين عدم موفقيت در روش‌هاي مطالعه است كه به درستي رعايت نشده است.

روش‌هاي مطالعه مهارت‌هايی هستند كه در امر يادگيري به كار گرفته مي‌شوند. اين مهارت‌ها در يادگيري مطالب جديد، حفظ و تثبيت آن‌ها موثر است.

از موثرين روش‌هاي مطالعه مي‌توان به روش PQRST اشاره كرد.


بیشتر...

درس هر روز را همان روز بخوانیم

درس هر روز را همان روز بخوانیم

از مدرسه به خانه می‌آیید. بعد از کمی استراحت می‌خواهید درس‌خواندن را شروع کنید. حالا یک سؤال وجود دارد: آیا درس‌هایی را که همان روز در مدرسه خوانده‌اید، مطالعه می‌کنید یا به سراغ درس‌های فردا می‌روید و آن‌ها را می‌خوانید؟


بیشتر...


به سوالات شک دار جواب ندهید

به سوالات شک دار جواب ندهید

علت اصلی عدم افزایش تراز و درجا زدن روی یک بازه‌ی ترازی در برخی دانش‌آموزان، تعداد اشتباهات زیاد است و شاید بتوان گفت علت این اشتباه زیاد هم در سماجت دانش‌آموز هنگام مواجهه با تست نسبتا دشوار (دشواری تست از لحاظ عدم تسلط کافی دانش‌آموز روی آن قسمت از مبحث و یا خستگی و ضعف و سایر عوامل محیطی) می‌باشد.


بیشتر...

اندر توانایی های دفتر برنامه ریزی

اندر توانایی های دفتر برنامه ریزی

هر آنچه از مزایای استفاده از دفتر برنامه‌ریزی گفته شود باز هم کم است .‌هرگاه نام دفتر برنامه‌ریزی برده می‌شود موجی از افزایش‌های مثبت به همراه خود دارد، افزایش‌هایی چون:


بیشتر...

با خودت تکرار کن، کار تمام نشده است

با خودت تکرار کن، کار تمام نشده است

دو هفته‌ی تمام تلاش می‌کنی و با هر صفحه‌ای که جلو می‌روی با خود می‌اندیشی که آن حداکثر را به دست می‌آوری. حداکثر نمره و ترازی را می‌گویم که نفر اول هر گروهی به دست می‌آورد.


بیشتر...

مراحل یادگیری کامل

مراحل یادگیری کامل

مطالعه‌ی بُقچه‌ای و پراکنده، تست‌زنی کورکورانه، عدم مرور و جمع‌بندی، نبودِ خودارزیابی، نداشتن درک درست از نحوه مطالعه و ... می تواند مشکلات زیادی برای دانش‌آموزان ایجاد کند که نهایتا به یادگیری ناقص و عدم تسلّط کافی منجر می‌گردد. تفاوت مشهودِ تسلّط درسیِ برخی دانش‌آموزان در منزل و در جلسه‌ی آزمون از همین موضوع ناشی می‌شود.


بیشتر...

چرا یاد نمی گیریم ؟

چرا یاد نمی گیریم ؟

هر یک از ما به نحوی در فرآیند یادگیری با مشکل مواجه هستیم و باید با اصلاح روش‌ها، مشکلات یادگیری را به حداقل برسانیم.


بیشتر...

شناخت حافظه برای تقویت بهتر دروس

شناخت حافظه برای تقویت بهتر دروس

حافظه‌ای افراد به چهار تیپ مختلف تقسیم‌بندی می‌شود. افرادی که حافظه‌ی دیداری قوی دارند دنیای اطراف خود را از طریق دیدن و به کمک تصاویر درک می‌کنند. آن‌ها با تمرکز بر تصاویر ،مطالب را به ذهن می سپارند و این تصاویر هستند که آنچه آن‌ها آموخته اند برایشان یادآوری می کنند. در واقع تصاویر نشانه‌هایی هستند که برای به‌خاطرسپاری مطالب از آن‌ها استفاده می‌کنند.


بیشتر...

تحلیل آزمون

تحلیل آزمون

انجام هر کاری، با هر مقدار تلاشی که انجام می‌دهید، بدون بررسی و پیگیری و رفع نقاط ضعف، کارایی نخواهدداشت. در اینجا می‌خواهیم به شما یاد دهیم که چگونه بازده مطالعه‌تان را بالا ببرید. یکی از مهم‌ترین کارهایی که باید همراه هر آزمون انجام داد، تحلیل بعد از هر آزمون است؛ زیرا اگر شما آزمون‌های متمادی بدهید و هیچ‌کدام از آن‌ها را تحلیل نکنید، بی‌فایده است. این را بدانید که تحلیل آزمون از خود آزمون مهم‌تر است! هدف شرکت در هر آزمون بررسی عملکردتان است. با تحلیل آزمون می‌توانید به درست یا غلط بودن شیوه‌ی مطالعه‌تان پی ببرید.


بیشتر...